Ве повикувам на разумно однесување и да се почитува личноста независно дали е инфициран, тестиран или во карантин, апелираше Јаневски

1671

Откако министерството за здравство објави дека во Струмица има една личност заболена од коронавирус, првиот човек на Струмица Коста Јаневски преку својот ФБ профил, повика на смирено и разумно однесување, без да се шири паника и да се почитува личноста и угледот на секој поединец независно дали е инфициран, тестиран, во самоизолација или во хотелски карантин.

Почитувани сограѓани,

Денес, кога на територијата на Струмичкиот регион е дијагностициран првиот инфициран пациент со корана вирусот, чуствувам потреба како Градоначалник на општина Струмица, но пред се како лекар, да Ве повикам на смирено и разумно однесување.

Во овие вонредни околности и во услови на светска пандемија мораме да ја прифатиме реалноста дека вирусот побрзо или побавно ќе дојде и на територијата на општина Струмица. Но, оваа реалност, наместо паника и ширење дезинформации, од сите нас бара да покажеме висок степен на сериозно и одговорно однесување, целосно почитување на мерките и препораките на институциите и грижа за сопственото здравје и здравјето на вашите најблиски.

Апелирам да се почитува личноста и угледот на секој поединец независно дали е инфициран, тестиран, во самоизолација или во хотелски карантин.

Идентитетот на инфицираното лице воопшто не е важен. Отфрлањето од заедницата на лицата кои се тестирале е неетичко. Наместо тоа, да покажеме солидарност и искрени желби за брзо опоравување на сите инфицирани со корона вирусот.

Почитувани сограѓани,

Во овие вонредни околности потребно е да бидеме внимателни и да го извлечеме најдоброто од нас. Ве повикувам да ги почитуваме препораките на институциите, да дадеме целосна поддршка на здравствените работници, лекари, медицински сестри, болничари, но и на сите други вработени во комуналните служби кои во овие вонредни околности даваат надчовечки напори за спречување на ширењето на вирусот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.