Вечерва поскапува дизелот, бензините остануваат со иста цена

475

Цената на дизелот на полноќ ќе се зголеми за четири денари по литар одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Цената на бензинот останува иста, а расте малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 2,50 денари по литар, како и цената на Мазутот М-1 НС за 1,238 денари по килограм.

Со денешните промени, новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 од полноќ ќе биде 79 денари по литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 по 81 денари по литар, а ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе чини 81 денари по литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) ќе изнесува 78 денари по литар, а цената на мазутот М-1 НС – 53,592 денари по килограм.

Од Регулаторна поскапувањето го правдаат со раст на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар кои во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек од 2 до 5 отсто.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.