Почина велосипедистот кој претпладнево на Климент Охридски во Струмица беше удрен од патничко возило

544

75 годишен велоиспедист подлегнал на повредите откако претпладнево во него удрил патничко моторно возило управувано од 18 годишно момче. Сообраќајката се случила на ул. Климент Охридски во Струмица по што велосипедистот бил префрлен во струмичката болница, но заради сериозноста на повредите итно бил префрлен на скопските клиники каде починал.

,,Денеска (08.04.2022) во 09.55 часот во СВР Струмица било пријавено дека на ул.„Климент Охридски” во Струмица, патничко возило „фолксваген голф” со струмички регистарски ознаки, управувано од С.В.(18) од Струмица, со живеалиште во с.Робово, удрило во велосипед управуван од П.Г.(75) од с.Русиново, со живеалиште во Струмица. Во несреќата велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Медицински центар Струмица, а подоцна во Комплекс клиники „Мајка Тереза“, каде починал. Увид на местото извршила екипа од СВР Струмица,, соопшти МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.