Василево, Пиперево и Владевци добија специјални контејнери за стакло

691

Пакомак“ во соработка со општина Василево и ЈПКД „Турија“, вчера,  во населените места Василево, Пиперево и Владевци поставија контејнери во кои исклучиво треба да се депонира стакло, односно стаклена амбалажа.  Контејнерите се со зафатнина од 1,5 м.

„Со цел подобрување на комуналната инфрастуктура и овозможување селективно одложување на отпадот општина Василево во соработка со „Пакомак” постави специјални 1,5 m3 игло контејнери за стакло во Василево, Пиперево и Владевци.

Местото на отпадот е во специјално назначените контејнери, а не во реките, на улиците, во парковите. Чистата животна средина треба да биде наш постојан предизвик, и сите ние да придонесуваме кон тоа“, по тој повод, напиша на својот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24 , градоначалникот на општина Василево Славе Андонов кој присуствуваше на поставувањето на контејнерите во населените места.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.