Валандово ќе поставува модерни летниковци и урбана опрема во 4 населени места во општината

3829

Општина Вландово деновиве склучи договор со струмичката фирма ,,Пешо Инженеринг’’  за поставување на типска урбана опрема –летниковци во населените места Раброво, Дедели, Грчиште и Казандол.  За таа цел од општинската каса ќе бидат потрошени 465 илјади денари или околу 8 илјади евра. Летниковците во овие населени места според потпишаниот договор, треба да бидат подигнати во рок од 60 дена од денот на воведување во работа на изведувачот.

Според договорот, општината треба да ги утврди локациите  на кои изведувачот ќе треба да постави  бетонска подлога од 10 сантиметри  за подигнување летниковци кои ќе имаат и дрвени клупи  со метални рамки.

Инаку идејното решение на летниковците што ќе се поставуваат во населените места  Раброво, Дедели, Грчиште и Казандол е на архитектот од општина Валандово Ѓоко Аврамски,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.