Бројот на заболени од ковид-19 во Гевгелија расте, за последните 24 часа рекордни 42 позитивни

2658

Гевгелија во последните 24 часа регистрира 42 позитивни на ковид-19 што според здравствените власти е најголемата бројка евидентирана на дневно ниво во ова општина. Гевгелија веќе со денови е со двоцифрена бројка на заболени од коронавирусот, што го пали алармот за поголема грижа и одговорност кај граѓаните но институциите во градот. Иако за последните 24 часа се евиденирани 22 оздравени пациенти во ова општина, сепак Гевгелија е меѓу водечките градoви во земјава по активни случаи на ковид-19. Во моментов се водат 243 позитивни во ова општина

За последните 24 часа во земјава  9 лица починаа по компликации од ковид-19, а од 3.323 тестирања,  регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19, вели Министерството за здравство. Починати се по 3 пациенти од Скопје (85, 80, 69), 2 пациенти од Куманово (81, 74) и по 1 пациент од Прилеп (75), Велес (73), Крива Паланка (73) и Валандово (71). Осум пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Во Скопје се регистрирани 357, Прилеп – 72, Кавадарци и Гевгелија – по 42, Неготино – 30, Охрид – 26, Велес – 20, Гостивар – 18, Куманово – 17, Битола – 16, Кочани – 12, Крушево – 10, Струга – 8, Штип и Богданци – по 7, Крива Паланка – 5, Кичево, Ресен и Валандово – по 4, Тетово и Виница – по 3, Струмица, Делчево, Демир Капија и Пехчево – по 2, Свети Николе, Радовиш, Пробиштип, Кратово, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 2, активни 158
Гевгелија 42, активни 243
Радовиш 1, активни 10
Валандово 4, активни 33
Богданци 7, активни 52
Дојран 1, активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.