Бројката на починати од ковид-19 во Струмица надмина над 50 лица, каква е статистиката во Југоистокот !?

1032

Вкупно 52 лица од Струмица и регионот починале од компликации предизвикани од вирусот ковид-19 од почетокот на пандемијата. Како што стои во вкупната статистика што ја води Институтот за јавно здравје со последните 22 новозаразени и едно починато лице,  досега од коронавирусот во струмичкиот микрорегион заболеле 1 514 лица. Оздравеле 871 лице а 52 пациенти починале. Во моментов во Струмица, Василево, Босилово и Ново Село има 591 активен случај со овој вирус.

Во гевгелискиот микро регион каде спаѓаат општините Гевгелија, Богданци и Дојран од почетокот на пандемијата досега заболеле 638 лица од кои 12 се странци, 45 се жители на Дојран а 115 од Богданци. Во овој микро регион 11 лица починале од компликациите предизвикани од ковид-19 а 409 оздравеле. Во моментов во Гевгелија, Дојран и Богданци има 218 активни случаи

Во Радовиш според Институт за јавно здравје досега се заразиле 382 лица, 17 починале, 237 оздравеле а има 128 активни лица со ковид-19. Во Валандово пак од почетокот на пандемијата се регистрирани 177 заболени, 1 лице починало, 112 оздравеле а 64 активни се активни односно и понатаму позитивни.

Детално по региони и градови и бројот на тестирање може да се виде на ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.