Брера ги почна подготовките за пролетниот дел – Круљ рече дека екипата има потенцијал

345

Брера денеска ги отпочна подготовките за пролетниот дел од првенството кои ќе се реалзиираат во три фази. Првата во Струмица, втората во Турција во Анталија  додека последната повторно на свој терен во Струмица.  Стратегот Бојан Круљ денеска го имаше првиот тренинг на кој, на играчите им ја објасни динамиката на подготвителниот период но и неговите очекувања за вториот дел од сезоната.

,, Во планот е ова недела да биде воведна , да ги одредиме тестирањата  и лекарските прегледи. Во овие две недела пред Анталија ќе имаме базично трчање и подготовки за да се подготвиме што подобро. На 24 јануари патуваме за Анталија. Таму ќе имаме четири тест натпревари.  Ќе играме со Шабуртало од Грузија, со Черноморец Одеса од Укарина, Атирау од Казахстан и Рух Хожов од Полска. Тоа се натпреварите кои ни ги одбравме. Мислам дека се исклучително добри натпревари  со кои ќе се потрудиме што подобро да се подготвиме, што подобро да се воигра екипата и што поподготвени да го пречекаме вториот дел од сезоната,,рече Круљ

Од  таборот на Брера заминаа неколку играчи а дојдоа и нови. Во меѓувреме Круљ подготовките ги започна без Салваторе Рибаудао, Лео Антонио, Франко Нахуел  кои на тимот ќе се приклучат  наредниве денови

,, Се надевам дека останавме на целта да го задржиме костурот на екипата и да со новите засилувања донесеме нешто ново во екипата. Мислам дека екипата поседува сериозен потенција има доста млади талентирани играчи и се надевам дека сето тоа заедно ќе го пакуваме така како што треба“ реќе Круљ

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.