Браќата Ѓерѓиеви од Струмица со одлични сезони во Словенија и Бугарија – освоија по три титули !

1147

Браќата Никола и Ѓорѓи Ѓоргиеви од Струмица освоија по три титули со своите клубови во Словенија и Бугарија во последната натпреварувачка сезона . Повозрасниот Никола со својата АЦХ Волеј  Љубљана станаа Шампиони на Словенија, го освои Купот но и титулата во регионалната  Средноевропска лига (МЕВЗА). Клубот на капитенот на македонската одбојкарска репрезентација оствари 55 победи и еден пораз и тоа во Челенџ Купот

,,Ни во најдобрите соништа не очекував да имам толку успешна сезона . Знаев дека клубот дека гради стратегија за високи дострели но не очекував дека ќе имаме само еден пораз. Три тутули е историски успех за клубот. Единствениот пораз го имавме во  полуфиналето од Челенџ Купот,, ни изјави Никола кој беше втор поентер во словенската лига но и во Куп натпреварите. Тој беше најдобар поентер во Челенџ а најдобар коректор во МЕВЗА лигата

Никола Ѓоргиев потпиша уште две години договор со шампионот на Словенија а досега настапуваше за  турски Инегол и Фридрисхафен од Германија, а исто така беше дел и од Раднички (Србија), Форли (Италија), Мили Пјанго (Турција), Париз (Франција), Торај и Осака (Јапонија), како и Онико Варшава (Полска).

Успешна сезона забележа и помладиот Ѓорги Ѓоргиев кој со бугарски Хебер крена три победнички пехари. Без пораз Хебер го освои бугарското првенство, Купот и Супер Куп натпреварите а стасаа и до завршната фаза од Лига на Шампионите. Во бугарскиот шампионат Ѓоргиев беше прогласен за најдобар техничар

,, Мислам дека ја исполнивме зацртаната цел на Хебер која со италијанскиот тренер освоивме се во Бугарија. Одигравме 35 натпревари во Бугарија во кои прокниживме само победи. Во Лигата на шампиони подобри бевме од шпанскито шампион, на Белорусија и Грција. Во групната фаза бевме пдобори од германскиот вицешампион и белгискиот шампион. Таму завршивме како девети во дебитантски настапм,, ни изјави Ѓоѓи кој во досегашната кариера има освоено пет титули во Бугарското првенство

На Ѓорѓи му заврши договорот со бугарски Хебер. Најави дека наскоро ќе објави со кој клуб ќе потпише. Досега  има настапувано во Полска, две сезони мина во Франција, а претходно играше за Мили Пјанго во Турција, каде соработуваше со Јошко Миленковски, како и во бугарски Марек и македонскиот првак Џио Струмица.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.