Бојмацалиев: Внатрешна контрола на МВР треба да утврди зошто готови пасоши не се издаваат на граѓани

376

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев за време на неговата посета на Дојран, истакна дека внатрешна контрола на МВР треба да утврди каде е грешката зошто не се издаваат веќе готовите пасоши на граѓаните. Според него има реакции од граѓани кои тврдат дека системот покажува дека се готови а на шалтерите ги нема пасошите.

,, Имам сознанија кои се потврдени од внатрешна контрола дека се најдени пасоши кои ако требало да бидат ставени под буквата Б, се ставени под В. Тоа е еден од случаите, а натаму внатрешна контрола ќе испитува и ќе утврди зошто готовите пасоши не им се даваат на граѓаните, која е причината и каде е грешката. Ние сме сервис на граѓаните и тоа не е политиканство, јас се борам граѓаните да бидат услужени“, рече Бојмацалиев.

Тој подвлече дека овој проблем е наизразен во Скопје.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.