Богданци добива ѕиден мурал со растението ,,Меурест козинец’’ кој го има само во ова општина

3613

Денес во Богданци во градскиот парк започна цртањето на ѕиден мурал кој го изработуваат уметниците Виктор Семенпеев и Ана Димчевска Семенпеева во рамки на проектот „Зачувување на ендемичните растенија во Македонија“. Муралот се изработува во чест на 17 Мај – Меѓународниот ден на растенијата како дел од активностите за промовирање на Богданци како значајно подрачје за диворастечки растенија и единствено место во Македонија каде вирее Меурестиот козинаец.

На муралот е претставено растението Меурест козинец (Astragalus physocalyx), кој се наоѓа на Националната црвена листа на Република Северна Македонија со статус „критично загрозен“ вид. Ова ретко растение се набљудува редовно изминатите четири години со цел да се дознае повеќе за неговата екологија и биологија, како и бројноста и стабилноста на неговата популација. Редовниот мониторинг го вршат ПОЛИМАТ 13 во соработка со Македонското еколошко друштво.

Проектот „Зачувување на ендемичните растенија во Македонија“ го спроведуваат Македонското еколошко друштво и ПОЛИМАТ 13, со финансиска поддршка од Critical Ecosystem Partnership Fund (CEPF).

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.