Блокотехна ја доби гевгелиската пресметка со Кожув во БИБЛ лигата

1868

Малку недостасуваше тимот на ,,Кожув’’ да направи изненадување и да забележи победа во гевгелиската пресметка во рамките на БИБЛ лигата. Градскиот ривал ,,Блокотехна’’ ја остварија деветтата победа во ова регионално натпреварување со што се на чекор до водечката двока на табелата

Кошаркарите на Кожув по три подпросечни четвртини, покажаа сила во последниот период, но сето тоа беше задоцнето и немаа сила за резултатски пресврт.Блокотехна славеше со 89:85 што е премалку ако се знае дека имаше и 18 поени предност на околу шест минути пред крајот на натпреварот.

Незадржлив за Кожув беше фантастичниот Мијатовиќ кој средбата ја заврши со 31 реализирани поени, притоа реализирајќи и 9 скока. Ѓумиќ беше втор стрелец за Блокотехна со 20 поени. Кај Кожув со 18 поени најефикасен беше Вилијам

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.