Блокотехна го надигра Работнички и полека го осигурува учеството да игра за кошаркарската титула

1375

Гевгелиска Блокотехна како гостин во својата сала го надиграа Работнички од Скопје и му се реваншираа за поразот од финалето до Купот. Во рамките на четвртото коло од Супер лигата кошаркарите на Блоко славеа со 82:63 против шампионите (13-22, 19-21, 16-18, 15-21) и веќе се на добар пат да обезбедат учество во Плеј офот за разигрување за титулата во шампионатот

Натпреварот требаше да се игра во Скопје, но заради проблемите на Работнички со својата спортска сала, тој  се одигра во Негорски Бањи каде гевгеличани имаа постојано контрола на резултатот . На околу 5 минути до крајот Работнички намали на само пет разилка но тогаш на сцена стапија тројките на Блокотехна, Пен и Младеновиќ ја вратија двоцифрената предност и суперлигашот од Гевгелија без драма го приведе натпреварот кон крај со триумф од 82-63.

Најефикасни поединци во таборот на Марјан Илиевски беа Фундербург со 32 и Глигоријевиќ со 16 поени. Следното коло Блокотехна му гостува на Куманово

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.