Борачите на Бучим од Радовиш кои на Медитеранските игри во Грција освоија 6 медали, ги прими градоначалникот Ристов

747

Членовите на БК Бучим од Радовиш кои учествува на Медитеранските игри во Грција а каде освоија шест медали и достоинствено го преставија македонското борење, денеска ги прими првиот човек на општината Ацо Ристов. Клубот кој има долга традиција доби уверување дека општината во рамките на своите можности ќе дава поддршка и помош на овој спорт по кој меѓудругото е препознатлив Радовиш.

Инаку на Медитеранските игри во Ксанти во Грција каде настапуваа борачи од целиот Балкан Мехмет Усеинов во кадетска конкуренција се закити со злато додека во пинерска конкуренција со бронза. Тој настапуваше во категоријата до 52 килограми

Во кадетска конкуренција Арон Николов во категоријата до 60 килограми освои сребро, додека бронза освоија Ѓорги Ѓорѓиев во категоријата до 55 киглорами, Илија Атанасов до 90 килограми а бронза освои и Зорица Јованова во категоријата од 53 килограми

,,Градоначалникот им честиташе на постигнатите успеси и изрази особено задоволство што продолжува традицијата на успесите во борењето во нашата општина со надеж дека истите ќе продолжат а во блиска иднина да се радуваме и на европски медал,, стои во информацијата од општина Радовиш

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.