Бесими: Со ребалансот на буџетот продолжуваме со мерки за поддршка на граѓаните и фирмите

404

Новите владини антикризни мерки ќе бидат таргетирани, а со новиот ребаланс на буџетот издвоени се средства за поддршка на земјоделците, ранливите категории на граѓаните како и за раст на пензиите, пишува министерот за финансии Фатмир Бесими во својата колумна.

„Издвоени се дополнителни средства за поддршка на земјоделците за раст на домашните приноси, за да на тој начин се амортизираат ефектите од високата цена на увозната храна. Издвоени се дополнителни средства за ранливите категории граѓани и за раст на пензиите на пензионерите. Сите овие се таргетирани мерки, бидејќи од особено значење, покрај поддршката за надминување на кризата е да се одржи макроекономската стабилност“, истакнува министерот Бесими.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.