Бензинот и дизелот од полноќ повторно поскапуваат, Регулаторна ги соопшти новите цени

809

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,89 отсто во однос на претходно. Според одлуката малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 1,50 денари за литар додека дизелот за 3 денари.

Од 14.6.2022 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС – 95  111,50 (денари/литар)

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС -98  113,50 (денари/литар)

Дизел гориво  ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)    107,50(денари/литар)

Масло за горење  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  105,00 (денари/литар)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.