Бензините поскапуваат, цената на дизелот останува иста одлучи Регулаторна

815

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 ден/лит, во однос на цените утврдени со Одлуката од 24.8.2020 година, објави Регулаторната комисија за енергетика.

Според тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 60,00 ден/лит, додека  пак малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС98 изнесува 62,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1), не се менуваат. ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) останува со цена од 52,00 ден/лит, а цената на Екстра лесното масло за домаќинство ќе остане 51,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,251 ден/кг и изнесува 26,531 ден/кг.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.