Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува – Регулаторна го објави новиот ценовник на горивата

2220

За половина денар помалку отколку досегашната цена ќе чини литар дизел, за истата сум ќе биде поскап бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, а ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе поскапе за денар, се гледа од новиот ценовник за горивата што денеска го објави Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Од полноќ, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 50,5 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 52,5 денари за литар, а дизелот ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе се продава за 42 денари за литар.

Екстра лесното масло за горење ќе чини 31 денар за литар, односно половина денар за литар повеќе отколку во измината седмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.