Беласица моќно против Тиквеш од Кавадарци во контролен натпревар во Струмица

1222

По дуелите со Плачковица од Радовиш и Кит Го од Пехчево, струмичка Беласица денеска на стадионот Благој Истатов го одигра третиот контролен натпревар во рамките на подготовките за пролетниот дел од сезоната. Го пречека тимот на Тиквеш од Кавадарци кој отворено ги најави аспирациите за освојување на првото место во Втората лига Исток

Со одлична игра пред се во првите 45 минути Беласица забележа победа од 3:1. Резултатот го отвори Роберт Митев уште на почетокот на натпреварот, а водството го зголеми младиот и талентиран Александар Коцев кој постигна првенец за Беласица. При крајот на полувремето Благој Истатов зголеми на 3:0 а во второто полувреме гостите преку Илиевски постигнаа почесен погодок.

Наредниот контролен натпревар ФК Беласица ќе го одигра во сабота со бугарскиот прволигаш ФК Царско Село, во Софија, Р.Бугарија. Првенството продолжува на 29 февруари кога Беласица од лицерската позиција со 34 бода ќе го продолжи походот за Прва лига.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.