Беласица конечно проработе и со пет гола против Росоман се пласира во следната фаза од Купот

1126

Струмичките сино бели кои го носат фенерот во фудбалската елита конечно проработија со голови. Во рамките на 16 финалето од фудбалскиот КУП на Македонија забележаа победа на гостувањето кај второлигашот Росоман и си обезбедија пласман во понатамошниот тек во Купот односно осминафиналето

„Петката“ на Росоман ја остварија Каланоски кој трипати стрелаше и постигна хет трик а голови постигнаа и Митев и Сулев. Ова е прва победа за синобелите во ова нова сезона во која по 6 првенствени меча немат победа, заради што стратегот Ване Милков си поднесе оставка а Беласица времено ја води асистентот Александар Василев

Вториот струмички прволигаш Академија Пандев во ова фаза од КУПОТ беше слободна. Од Југоистокот во следната фаза од Купот се пласираше и гевгелиски Кожув кој славеше со 2:1 кај Велешта.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.