Беласица и А. Пандев со порази го стартуваа првенството, синобелите дома примија 6 гола а пандевци во гости 1 (видеа)

1279

Двата струмички прволигаши Беласица и А.Пандев со проази го почнаа новиот фудбалски шампионат. Синобелите на свој терен доживеа дебакл од кратовски Силекс кој славеше со 6:0 додека тимот на Академија Пандев на гостувањето во Битола беше поразен од Пелистер со 1:0.

На стадионот Благој Истатов во Струмица, слабо и бледо издание на повратникот во елитата. Беласица иако можеше преку Радојчиќ да го отвори резултатот го издржа притисокот на гостите од Кратово во првото полувреме но во вторите 45 минути Силекс го најде патот на мрежата на Беласица. Ивановски, Ѓоргиев, Ристов (2) Ѓуриќ и Костовски ги понижија домаќините

Пелистер ги однесе првите три бода откако на Тумбе кафе ја совлада Академија Пандев со 1:0. Голот го постигна Хот кој го надмудри Алчевски во 9 минута од мечот. Пандевци во продолжението не успеа да го најде вистинскиот пат до мрежата на битолчани кои преку Хот повторно се заканија но не успеа да слават со повисок резултат. Следното коло А. Пандев дома игра со Вардар додека Беласица му гостува на Работнички

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.