Беласица ги промовираше петте засилувања но и Хаџиевски како спортски директор

1525

Струмичка Беласица денеска и официјално ги промовираше петте засилувања за пролетниот дел од сезоната. Душан Савиќ, Марио Маслаќ, Матеус Оливеира Да Силва, Мартин Мирчевски и Христијан Денковски се новите засилувања на ФК Беласица за преостанатиот дел од оваа сезона. Во ФК Беласица ќе биде и Ѓоко Хаџиевски. Тој ќе седи на клупата на струмичани како директор на клубот, а првиот тим ќе го води стратегот Раде Цицмиловиќ. Хаџиевски се очекува да помогне Беласица да го избегне дното од прволигашката табела.

Поранешниот македонски репрезентативец Савиќ по 14 години, повторно се враќа во ФК Беласица. Искусниот офанзивец го носеше дресот и на прилепска Победа, ФК Вардар и ФК Работнички, a зад него има и богата интернационална кариера.Mарио Маслаќ ќе биде огромно засилување на стоперската позиција за преостанатиот дел од оваа сезона, кој доаѓа од ФК Рига, Латвија. 21-годишниот Бразилец Матеус Оливеира Да Силва, ни доаѓа од ФК Гремио Новоризонтино од Бразил, и игра во шпицот. Мартин Мирчевски го носеше дресот на Беласица минатата сезона .Напаѓачот Христијан Денковски, пак, во Беласица доаѓа од индиски Гокулам,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.