Без попис неможе да се носат квалитетни стратегии, граѓанскиот сектор бара носење на законот и спроведување на пописот

1010

Македонската платформа против сиромaштија апелираше до политичките партии да го донесат законот за попис со цел  во наредниот период да се создата услови и реализира ова долгоочекуван статистичка операција. Билјана Дуковска од платформата, смета дека во отсуство на официјални податоци тешко може да се креираат квалитетни решенија и стратегии.

,, Недостасуваат еден голем сет на податоци кои може да ги користеме правилно за планирање квалитетни полтики и да не паушално произведуваме наши предлози како да ја подобриме состојбата, ова е начин да направиме национален притисок за квалитетно собирање на сите податоци преку попис за да се искористи за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните преку креирање соодветни решенија,, кажа Дуковска од платформата

Пописот треба да ги даде сите економски индикатори за развој на државата, тврди универзитетската професорка Јасна Бачовска Недиќ која смета дека пописот е еден од условите и за почнување на преговорите на земјава со ЕУ. Таа смета дека кај политичките опции како да нема расположение да се спроведе пописот.

,, Податоците од пописот се потребни и на Владата и на науката, бизнисот и на граѓанскиот сектор но и граѓаните. Постојано се одлага . Како кај сите политички опции да има општ концезус дека пописот не треба да се спроведе во земјава. Лошо ќе биде ако постојано се одлага,, кажа Недиќ

Законот за попис сеуште не е донесен во собранието. Првично тој требаше да се реализира од 1 до 21 арприл идната година, но заради преедвремените парламентарни избори тие се најавуваат идната есен, или пак во пролет 2021 година.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.