Без комплетен состав Струмица Никоб не успеа да му парира на Динамо во Холандија, поправен во Скопје

606

Македонскиот шампион ОК Струмица Никоб без руските интернационалци Злобин, Лободин и Михаилов кои не добија визи за влез во Холандија , не успеа да му парира на Динамо Апелдорн  на првиот меч од првото. квалификациско коло во Лигата на шампионите  Загубија со 3:0 (25:20, 25:13, 15:16) . Струмичани се држеа само во првата половина од првиот сет во кој освоија и најмногу поени.

Домашниот Динамо целосна контрола имаше во вториот сет кога уште на стартот направи недостжина предност. Во третиот сет Струмица Никоб пружи отпор но не доволен за подвиг и изненадување.

Реванш дуелот е закажан за во СЦ „Борис Трајковски“ за седум дена (27 септември) во терминот од 19:00 часот. ОК Струмица Никоб ќе има речиси тешка задача да се пласира во следната фаза и да игра со Бенфика.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.