Безбедноста на јужната граница е стабилна, кажа министерот за внатрешни Чулев кој беше во посета на ГП Богородица

1205

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев заедно со амбасадорите на земјите чии полициски службеници учествуваат во заедничките операции на јужната граница денеска ги посетија граничниот премин Богородица и привремениот транзитен центар Гевгелија.  На средбата со раководството на ГП Богородица министерот Чулев беше запознаен со состојбата со илегалната миграција и статистиката поврзана со криумчарењето мигранти. Акцентот беше ставен на соработката со странските полициски службеници

Во моментов на нашата јужна граница, заклучно со 01 февруари, има 141 странски полициски службеници распоредени по полициските станици за гранични проверки и граничен надзор Богородица, Стар Дојран и Меџитлија.При посетата на транзитниот центар Гевгелија, министерот Чулев се запозна со моменталната состојба во која тој се наоѓа, за состојбата со илегалната миграција, како и со начинот на кој функционираат заедничките операции на јужната граница.

„Со сигурност можам да информирам дека безбедносната ситуација на јужната граница е стабилна и се трудиме тој тренд да биде задржан и во иднина. Капацитетите за справување со тековните предизвици, вклучувајќи ги и капацитетите за откривање и спречување, за прифат, за регистрација на откриените илегални мигранти ги задоволуваат моменталните потреби, со оглед на тоа што во изминатиот период исполнетоста на капацитетите на објектите за сместување од затворен и од отворен тип во ниту еден момент не ги надмина сместувачките капацитети, што како констатација се однесува само на моменталните прилики и трендови во регионот. Меѓутоа, секое нагло нарушување на состојбата и појава на ненадеен и брз прилив на голем број на мигранти значително ќе ги оптовари постоечките капацитети за управување со миграциите, истакна министерот Чулев во своето обраќање.

Во борбата со овој феномен, покрај нашите полициски службеници, голем придонес дадоа и полициски службеници од Австрија, Чешка, Словачка, Унгарија, Полска, Словенија, Хрватска и Србија кои земаат активно учество во заедничките операции на границата, што како проект е продолжен до 31.08.2020 година, односно до операционализација на Договорот со ФРОНТЕКС, благодарение на Европската Унија и ИОМ, потенцираше министерот Чулев.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.