Базата со податоци кој се може да добие 6 000 денари за ,,Купувам домашно” почна да функционира – проверете дали Ве има !

5330

Во рамките на четвртиот пакет мерки за справување со последиците од пандемијата со ковид-19, на веб страната купувам домашно почна да функционира базата со податоци кои се лица можат да добијат поддршка од 6 илјади денари.  Станува збор за граѓаните со низок доход, пензионери кои имаат до 15.000 пензија, корисници на право на социјална сигурност на стари лица, млади лица од 16 до 29 години, самохрани родители, деца без родители и родителска грижа, уметници и други лица кои вршат дејност во културата, филмски работници и естрадни уметници.

Како што стои на самата страна во моментов не се објавени листите на филмските работници, естрадните уметници и самохраните родители кои дополнително се регистрирале во надлежниот орган за социјална работа

Мерката ќе се реализира преку исплаќање на средства на постоечка трансакциска сметка на граѓаните кои веќе поседуваат сметка во банка и дебитна картичка за користење на средствата од истата. За граѓаните кои немаат трансакциска сметка во банка, средствата ќе бидат исплатени на трансакциска сметка која ќе треба да ја отворат кај една од банките која склучила договор со Владата, при што во овој случај банките ќе треба да издадат дебитна картичка од причина што примената финансиска поддршка може да се користи исклучиво со употреба на дебитна платежна картичка.

Парите ќе може да се трошат во однапред утврдени дуќани кои продаваат домашни производи и макеоднски услужни субјекти. Од тие дуќани ќе можат да купат со своја дебитна картичка на Пос терминал или Оn-line. Парите нема да семее да се подигнуваат како готовина, со нив нема да може да се плаќаат производи и услуги на физички и/или интернет (виртуелни) ПОС терминали. Н

Дали Ве има во базата на купувам домашно можете да проверете на следниов ЛИНК со внесување на матичниот број. Инаку како што соопшти Владата нема рок за трошење на овие средства.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.