Ирон компани“ донираше велосипедски паркинг пред општинската зграда на Радовиш

519

„Ирон компани“ од Радовиш деновиве донираше велосипедски паркинг пред општинската зграда со цел сите што го користат ова превозно средства да имаат соодветен паркинг а на тој начин да се популаризира велосипедизмот во општина Радовиш и помасовно користење на велосипедите

,,Благодариме на компанијата „Ајрон компани“ од Радовиш за донацијата на велосипедскиот паркинг пред зградата на ЕЛС општина Радовиш и се надеваме на уште поголема соработка со компаниите во делот на подигнување на општествената одговорност и поттикнување на водење здрав живот во нашата општина,, напиша општина Радовиш на својата ФБ страна од каде најавија дека во блиска иднина на повеќе локации во градот ќе бидат поставени нови паркинзи за велосипеди.

Како што информираат од таму се подготвува  Проект за „одржлива урбана мобилност“ кој заедно со зонското паркирање се еден од приоритетите за регулирање на сообраќајот во градот и заштита на животната средина бидејки долгорочна цел на општинските власти е намалување на штетните гасови и подигање на свеста за што помало користење на моторни возила и што повеќе користење на велосипеди

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.