Ајдуци Струмица: Празни стадиони и сали, со години без медали а младината во казина се кали !

852

Навивачката група „Ајдуци“ на својата ФБ страна објавија фотографии од свој перформанс  со кои алармираа до сите инволвирани во спортот за позитивни промени.  Со огромен транспарент  ,,Ајдуците“ кои се верни навивачи на струмичка Беласица упатија апел и до одговорните во спортот и државата но и до младите кои место на спортски терени се повеќе одат во кладилници

,,Спортска Струмица со празни стадиони и сали, со години без медали, а струмичката младина во казината се кали. Така се создава генерација без идеали“, порачаа Ајдуци на транспарентот

Според нив, Струмица го губи својот спортски идентитет. Своевремено беше место каде имаше борби за титули, успеси, полни стадиони и сали а сега празни стадиони и млади кои се повеќе се во обложувалници.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.