Астраионци со нова победа, го надиграа Јуниор КВ од Скопје и го превзедоа лидерското место во Првата лига – Група 1

1725

Ракометарите на ,,Астраион” од Струмица забележаа нова победа во прволигашкиот шампионат со која го превзедоа лидерското место во Група 1 во конкуренција на девет екипи . Во рамките на последното коло, струмичани синоќа во спортската сала Парк лесно и убедливо го надиграа тимот на Јуниор од Кисела Вода со 25:18 и ги наметнаа своите амбиции за висок пласман оваа сезона

Голманите на Астраион Кире Димовски со 14 одбрани и Мартин Перовановиќ со 6 одбрани им ги уништија надежите на Јуниор за било каков поволен резултат во Струмица. Искусниот Митко Караиванов и младиот Филип Кавазов беа најефикасните кај струмичани постигнувајки по 6 гола а пет постигна Васко Наков.

РК Астраион во првото коло беше слободен. Откако ремизираа со кумановчани забележаа три победи едно подруго. Следното коло му гостуваат на фенерџијата Алушевски каде се фаворити за зацврстување на првото место

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.