Андонов во Турската амбасада ги презентираше потенцијалите на Општина Василево за можни инвестици

462

Првиот човек на општина Василево Славе Андонов заедно со советникот Ридван Мемедов денеска остварија средба со амбасадорот на Турција во земјава Хасан Мехмет Секизќок на која се разговараше за продлабочување на соработката меѓу општина Василево и труската амбасада во Македонија.

Како што објави градоначалникот на Василево Славе Андонов се разговарало за соработка во повеќе области се со цел да се подобрат условите за живот на граѓаните во општина Василево со директни инвестиции во образованието и локалниот економски развој но и во делот на културата и спорот

,,Разговаравме за соработката во областа на образованието ,културата,спортот и инвестициите. На средбата, разговаравме и за историската поврзаност на двете држави. Во овој контекст, беа разгледани и можности за инвестиции на турски компании во општина Василево. Амбасадорот на Република Турција во Македонија, Хасан Мехмет Секизќок вети дека ќе ја посети општина Василево во наредниот период,, објави градоначалникот Андонов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.