АМС: Тендерската постапка за изградба на затворен базен во Струмица со димензии 25 на 9 метри е отпочната

1993

Тендерската постапка за изградба на затворен базен во Струмица е отпочната. Вака најави директорот на АМС Наумче Мојсовски на последната прес конференција на која најави повеќе значајни проекти кои се од големо значење за граѓаните. Како што посочи тој  шест пливачки базени се започнати во 2020 а за четири во тек е тендерската документација со рок на изведба од 18 месецеи. Станува збор за базени со димензии од 25 метри и ширина од 9 метри.

,, Четири базени за коишто е отпочната тендерската постапка се во општините Карпош,Чаир,Струмица и Кавадарци,, информираа од АМС.

Според информациите затворениот базен во Струмица треба да никне кај СРЦ Пандев на просторот на поранешен АТШ Берово меѓу  улиците  Цветан Димов и Ѓуро Салај каде што според урбанистичката докуметнација треба да има спортски комплекс

,, Покрај затворен базен на ова локација предвидени се две одбојкарски игралишта од кој едното ќе биде за одбојка на песок но и памптрак или патека за велосипедисти . Секако дека тој простор ќе биде хортикултурно уреден со зеленило со урбана опрема и целиот тој простор ќе биде осветлен,, најави гадоначалникот во април годинава Коста Јаневски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.