АМС ги подели ваучерите за 2023, кои клубови од Југоистокот добија и во кои износи !

1633

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата на национални спортски федерации, спортски клубови и активни спортисти кои ќе добијат ваучери. Согласно објавените резултати ваучери ќе добијат 45 национални спортски федерации и асоцијации, 602 спортски клубови во машка и женска конкуренција но и 285 активни спортисти.

На листата се и спортски клубови од Југоистокот во машка и женска конкуренција а износот на ваучерите е различен во зависност од клубот во кој ранг се натпреварува, постигнатите резултати, организираноста на клубот.

Станува збор за владина мерка, со која државата се откажува парите по основ на данок на добивка и ги пренасочува во македонскиот спорт. Конкретно  компаниите, дел од својата обврска за данокот на добивка наместо да ја платат на државата, ќе имаат можност да ја вложат во спортски клуб или спортист кои има добиено ваучер од Агенцијата за млади и спорт кој средствата ги распореди по однапред утврдена методологија.

Кои се спортски клубови добија ваучери и во кој износ може да се виде ТУКА

Листата за доделени ваучери на национални федерации и активни спортисти може да се виде ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.