Алармантни бројки на позитивни во Струмица и Гевгелија – во земјава 386 новозаболени од ковид-19

1307
Во последните 24 часа  направени се 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19 во земјава а починале 6 пациенти. Во денешната ковид дневна статиситика во Струмица се регистрирани нови 44 позитивни а во Гевгелија 18 што преставува рекордни бројки од почетокот на епидемијата во земјава. Според статистиката 4 се регистрирани во Радовиш а 3 во Валандово.
-Скопје 178
-Куманово 18
-Дебар 1
-Штип 8
-Прилеп 20
-Тетово 13
-Струга 9
-Велес 5
-Битола 13
-Охрид 7
-Кавадарци 3
-Гостивар 4
-Гевгелија 18
-Струмица 44
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Кочани 10
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 7
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 4
-Неготино 2
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:
-Скопје 61
-Куманово 23
-Дебар 1
-Штип 4
-Прилеп 9
-Тетово 5
-Струга 2
-Велес 5
-Битола 6
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 15
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 1
-Пробиштип 2
-Берово 4
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 5
Досега во земјата се направени вкупно 203779 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20163, бројката на оздравени пациенти е 16009, на починати е 781, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3373.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.