Струмичките актери со перформанс побараа оставка од назначениот директор на НУЦК Антон Панов

1393

,,Оставка сега’’. Вака побараа актерите од струмичкиот театар кои повторно го изразија своето незадоволство од назначувањето на Васил Бубев за директор на НУЦК ,,Антон Панов’’ и побараа негова оставка. Со перформанс на Струмичкиот плоштад тие  испишаа транспаренти и ги залепија на влезот од ова културна институција откако министерството за култура не го поништи изборот како што бараа. Тие денеска потсетија дека со културна институција и театар треба да раководи културен работник со широки познавања од уметноста

,, Личноста која ќе ја исполнува таа задача мора да има знаења и познавања од повеќе уметнички области за да може успешно да го менаџира сложениот процес во кој мртвиот текст оживува во престава. Таа функција не може да ја извршува личност која не едуцирана од облата на литературата пошироко посебно во сферата на драматургијата и театарот,, рече Мелев кој повика на разум кај сите одговорни да се надмине проблемот

Цел месец трае незадоволството на актерите од кадровското решение за директор на НУЦК ,,Антон Панов’’ во Струмица од страна на Министерството за култура кои го обвинија за фаворизација на само еден кандидат кој доаѓа од областана фискултурата. Освен Бубев за функцијата директор во струмичкиот центар за култура во игра беа и Јасмина Мазгалиева магистар по културен менаџмент и вработена во струмичкито завод и музеј и актерката Оливера Аризанова Монсбарт.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.