Академија Пандев славеше над Шкупи и се пласираше во полуфиналето од Купот (видео од головите)

1665

Фудбалерите на Академија Пандев изборија пласман во полуфиналето од Купот откако на свој терен го надигра тимот на Шкупи со 2:1. Горан Томовски и Томислав Илиев беа стрелци на головите кај домашниот состав кој 4 години по ред обезбедува пласман во завршницата од ова натпреварување.

Шкупи притисна уште од самиот старт на мечот, но немаа завршница. Томовски во 36 минута донесе радост кај пандевци откако доби одлична топка од Димовски и успеа да го матира гостинскито голман. Со водство од 1:0 заврши првото полувреме иако можеа да дојдат и до 2:0 доколку Илиев не промоши празен гол во 41 минута.

Притисокот на Шкупи продолжи и во второто полувреме и вроди со плод во 62 минута кога по нафрлена топка од Кирвањева, високиот Дарбое го надмудри домашниот Алчевски. Мудрата игра на избраниците на Југослав Тренчовски резултираше со нов погодок во 69 минута кога Томислав Илиев маестрално ја надмудри одбраната и голманот Иљази по нафрелната топка од Димовски и се извади за грешката од првите 45 минут

Освен Академија Пандев во полуфиналето се пласираа и Македонија ГП која славеше со 4:1 против Беласица на стадионот Благој Истатов, Силекс кој на пенали беше подобар од Шкендија и Струга која славеше против Ренова

Еве ги сите три гола на СРЦ ,,Пандев’’ од мешот Академија Пандев-Шкупи

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.