дома тагови црква

таг: црква

Не смееме да дозволиме храмот Св. Кирил и Методиј во Струмица да се распаѓа, почна кампања за собирање донации...

Струмичката Православна Епархија започна со кампања за собирање донации за реконструкција на храмот на Светите Кирил и Методиј во Струмица. Во објавата, велат дека,...

Водици одбележан со свети литургии во црквите, но немаше фрлање крст во осветените води

Православните верници денеска го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со свети литургии во црквите и нивните дворови. Годинава првпат, поради пандемијата со...

Во црквата Св. Кирил и Методиј во Струмица, ќе бидат изложени моштите на Св. Василиј Велики за поклонение на...

Струмичката Православна Епархија ги известува граѓаните на Струмица дека во Понеделник 13 Јануари во црквата Св. Кирил и Методиј, за време на вечерната богослужба...

Христос се роди! Навистина се роди! – Православните верници го слават Христовото раѓање Божиќ

,,Христос се роди, Навистина се род’’!- Вака православните христијани денеска се поздравуваат на големиот празник кога се слави Христовото раѓање. Божиќ е ден на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кривична за градоначалник, осомничен дека вршел исплати за еднократна помош во...

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...