дома тагови училишта

таг: училишта

Се прават законски измени за да се забранат обложувалници и коцкарници до 500 метри од школи

Министерство за финансии подготвува измени на Законот за игрите на среќа и за забавните игри кои предвидуваат просториите во кои се приредуваат игри на...

Две средни и три основни училишта во Струмица добија прочистувачи на воздухот

Општина Струмица од Владата доби дваесет и шест прочистувачи на воздух кои треба да бидат поставени низ  образовните институции во општината. Како што објави...

Струмичките основци секојдневно за ужина ќе добиваат јаболко за стекнување здрави навики во исхраната

Почна реализацијата на проектот ,,Јаболко за секое дете за здрави навики'' во струмичките основни училишта, кој што го имплементира општина Струмица. Околу 5 000...

СОНК: Наставниците и професорите утре ќе штрајкуваат, нема да држат настава на првиот школски ден

Наставниците утре нема да ги примат децата во училиштата, велат од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) најавувајќи го утрешниот предупредувачки штрајк бидејќи...

Гевгеличани објавија и видео како беше еко акцијата и забавата за чист и среден Вардарски рид

Здружението Changemakers4all од Гевгелија објави кратко видео од еко акцијата пред десетина недела дена, кога гевгеличани  беа дел од еко акцијата и забавата на Вардарски рид....

Училиштата во Сушица и Мокриево ќе се греат на пелети, општина Ново Село ќе инсталира нови системи за затоплување

Подрачните училишта во Сушица и Мокриево ќе добијат системи за топловодно греење на пелети откако општина Ново Село доби грант од 26 илјади евра ...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кривична за градоначалник, осомничен дека вршел исплати за еднократна помош во...

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против градоначалник на една општина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...