дома тагови Удово

таг: Удово

Земјоделците од валандовско добија вода за наводнување од системот Јужновардарска долина вреден 24 милиони евра

Земјоделците од валандовските населени  места Удово, Јосифово, Пирава, Калково добија вода за наводнување од хидросистемот Јужновардарска долина. Премиерот Заев заедно со министерот за земјоделство...

Тешка сообраќајка кај Удово валандовско – едно лице почина три повредени, соопшти МВР

Утрово на патниот правец Јосифово - Удово општина Валандово се случила сообраќајка меѓу две патнички возила во која едно лице почина а три се...

Општина Валандово со повеќе проекти во Удово кое добива современ и урбан лик со новиот плоштад

До крајот на месецов или почетокот на идниот треба да биде готов плоштадот со парк кој се гради во населеното место Удово во општина...

Тракторист од гевгелиско Давидово, тешко повреден при удар од мерцедес кај валандовско Удово

Вчера попладне околу 17.30 часот на регионалниот пат кај населеното место Удово валандовско се случила сообраќајка помегу патничко моторно возило мерцедес и трактор ИМТ...

Општина Валандово обезбеди околу 35 милиони денари за изградба на улица во Удово и пат со мост за Горно...

Во престојниот период во општина Валандово треба да се реализираат  два проекти за кои локалните власти обезбедија средства од Програмата за рурален развој при...

Фото: Најмладите валандовчани парадираа со еко пораки – имаме една планета земја, да не ја уништуваме !

Дечињата од градинката ,,Калинка’’ од Валандово облечени во маски изработени од рециклирачки матријал парадираа по улиците на Валандово и упатија силни пораки за заштита...

Валандово ќе добие нов систем за наводнување за над 2000 хектари, вреден 24,3 милиони евра

Се потпиша договорот за изградба на втората фаза од проектот ,,Јужновардарска долина,, кој предвидува  изградба на систем за наводнвуање во валандовскиот регион. Договорот го...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Апел за хуманост, на Елизабета од Гевгелија и се потребни средства...

Гевгеличани се организираа да и помогнат на својата сограѓанка Елизабета Гуцева на која и се потребни финансиски средства за лекување. Таа веќе шест години...