дома тагови Турција

таг: Турција

Струмичани повторно ја покажаа човечноста, на концертот на Фондација ,,Елеуса“ донираа за лекување на Теодосија

Околу 210 илјади денари се собрани од хуманитарниот концерт на Фондација Елеуса ,,Звукот на човечноста“ за четиригодишната Теодосија Лазаревска од Куманово на која и...

Струмичките пожарникари кои беа во Турција ќе добијат награда од една просечна плата а ќе бидат ослободени и од...

Струмичките пожарникари кои беа дел од спасувачката мисија во Турција ќе добијат парична награда во износ  од една просечна  а ќе бидат ослободени од...

Александар и Ана Филеви од Струмица продадоа уметнички дела за помош на настраданите во Турција

Ликовниот уметник Александар Филев и неговата сопруга Ана од Струмица продадоа две уметнички дела масло на платно за 60 илјади денари за настраданите од...

Турскиот амбасадор Секизќок оствари средба со Андонов и најави поддршка и инвестиции во општина Василево (фото)

Амбасадорот на Република Турција – Хасан Мехмет Секизќок, денес ја посети општина Василево , каде имаше средба со градоначалникот Славе Андонов. На средбата се...

Радовиш ја продлабочува соработката со турската општина Селчук (фото)

На покана на Градоначалничката на општина Селчук а по повод 53-от ЕФЕС Фестивал, Градоначалникот Ацо Ристов заедно со членовите на Советот Д-р Ванчо Ристов...

,,Фолклорна низа” ја презентираше Струмица и македонскиот фолклор пред цела Турција (фото/видео)

Членови на  ,,Фолклорна низа’’ од Струмица деновиве престојуваат во Турција каде имаат свои настапи и го презентираат македонскиот фолклор.  Станува збор за Манифестацијата ,,Македонија’’...

Турција ќе даде поддршка за проекти од земјоделството и руралниот туризам, кажа амбасадорот Секизќок на средбата со Конзулов

Градоначалникот Герасим Конзулов денеска ги прими амбасадорот на Република Турција во земјава, Хасан Мехмет Секизќок и програмски координатор на Турската агенција за соработка и...

Пандевци ремизираа со Арберија од Косово во Турција, Васоски задоволен од дисциплината

Пандевци кои се наоѓаат на двонеделни подоготовки во Анталија Турција, денеска ремизираа со прволигашот Арберија од Косово со кого ремизираа 1:1. Според информациите, струмичани...

Конче ќе го уредува просторот кај чешмата под Чинарот но и паркинг кај Св. Стефан со донацијата од Бујуккариштиран-Турција

Напролет се очекува да отпочнат иведбените работи за уредување на локацијата кај чешмата под Чинарот но и паркинг просторот кај црквата Св. Стефан во...

Моите блиски и сакани ми даваат енергија за нови успеси, вели Никола Ѓоргиев кој повторно се враќа во Турција...

Струмичкиот интернационалец и капитенот на македонската одбојкарска репрезентација Никола Ѓоргиев се сели во Турција каде следната првенствена сезона ќе биде дел од тамошниот прволигаш...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Активисти од ,,Ја Штитам Беласица“ реализираа екоакција ,,Колешино без отпад“- најавија...

Младите од населеното место Колешино, активисти на ,,Ја Штитам Беласица“ реализираа акција со која ги исчистија улиците од отпад но и ги уредија јавните...