дома тагови САД

таг: САД

Амабасадата на САД донираше опрема за Доброволното противпожарно друштво во Конче (фото)

Амбасадата на САД предводена од амбасадорката Кејт Мари Брнз донираше опрема за лична заштита на членовите на Доброволното противпожарно друштво Општина Конче. Станува збор...

Амбасадорката на САД – Брнс ги охрабри струмичките пчелари за развој на апи туризам а го посети и манастирот...

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Мари Брнс денеска ја посети Струмица при што била дел од завршнит настан за зајакнување на апи туризмот, проект...

Струмичанецот Димитар Пандев дебитираше со победа во дресот на IUPUI во NCAA колеџ лигата во САД

Струмичанецот Димитар Пандев кој ова лето потпиша за најдобрата колеџ екипа во  IUPUI Jaguars од Индијана САД,  викендов дебитираше во  NCAA (D1) лигата каде со својот...

Струмичанецот Димитар Пандев сериозно чука на вратите на НБА, стави потпис и ќе игра во силната NCAA колеџ лига...

Македонскиот младински кошаркарски репрезентативец, струмичанецот Димитар Пандев кој цели 8 години етапно ја гради својата кошаркарска кариера надвор од земјава, стави потпис за најдобрата...

Почнаа работите за заштита на манастирот во Вељуса со грантот од 100 илјади долари од САД

Заводот за заштита на спомениците на култура и Музеј – Струмица во октомври минатата година доби грант од 100.000 долари од Амбасадорскиот фонд на...

Панов доби стипендија за да игра во НЦАА лигата во САД – ,,Сонот полека ми се исполнува, НБА е...

Струмичкиот кошаркарски интернационалец Кирил Панов останува уште четири години во САД откако доби стипендија од приватниот ,,Mississippi College’’ за да биде дел од нивниот...

Струмичанецот Кирил Панов од Шпанија се пресели во САД во Академија која има исфрлено над 10-тина НБА играчи

По пет години во Шпанија младиот кошаркарски талент од Струмица Кирил Панов кариерата ја продолжува во САД. Тој од октомври настапува за  ,,Kennedy Elite...

Со грант од 100 илјади долари од САД ќе се реставрира манастирот во струмичко Велјуса кој сведочи за архитектурата...

Со средства од Амбасадорскиот фонд за културна заштита на САД ќе се реставрира и конзервира манастирот „Пресвета Богородица Елеуса“ во струмичко Велјуса од 11...

Преку УСАИД проектот за меѓуетничка толеранција, САД во земјава ќе реновира уште 38 школи – ВД Амбасадорката Блум...

Амбасадата на САД и понатаму ќе продолжи да го подржува македонското образование и да инвестира во реновирање и реконструкција на училишните објекти. Досега со...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Гевгеличанец вечерва си ги убил братот и снаата пред влезот на...

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...