дома тагови раноградинари

таг: раноградинари

Проблемот на раноградинарите од Банско со геотермалната вода ќе се најде на владина седница, соопшти МЗШВ

За проблемот на раноградинарите од струмичко Банско ќе интервенира и Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство. Од Министерството за земјоделство соопштија дека ќе иницираат средба...

Над 50 хектари со зеленчук под пластеници во струмичко Банско ќе останат без вода за загревање и наводнување, земјоделците...

Над 50 хектари со зеленчук под пластеници во струмичко Банско ќе останат без вода за загревање и наводнување откако Министерството за животна средина забрани...

Видео: Пласманот најголем проблем за земјоделците, фалат современи откупни дистрибутивни центри !

Пласманот најголем проблем за земјоделците. Ова е констатацијата на ,,Рурална коалиција’’ која изработи видео истражувачка сторија каква е состојбата во струмичко како еден од...

Во Струмица се отворија зелените пазари за продажба на зеленчук но под посебни контролирани услови

Во Струмица се отвораат зелените пазари за продажба на земјоделски производи но со посебни услови за работа заради вирусот Ковид 19, информираше  Општинскиот штаб...

Раноградинарите со пластеници не треба да вадат посебни дозволи за движење, останатите ќе мора, кажа министерот Димковски (видео)

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски во денешната изјава посочи дека заради интензивирање на сезоната на земјоделски работи, особено кај  градинарските култури,...

За градинарите нема да важи полицискиот час за време на викендот, другите ќе мора да извадат дозволи преку МЗШВ

Владата на синоќешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тројца повредени во сообраќајка на патот Валандово – Струмица, во возилото...

Вчера во СВР Струмица било пријавено дека на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „ауди а8“ со...