дома тагови г.г. Стефан

таг: г.г. Стефан

Христос се роди! Навистина се роди! – Православните верници го слават Христовото раѓање Божиќ

Православните христијани го слават Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос. Во сите храмови на Македонската православна црква-Охридска архиепископија изутринава се одржуваат божикни литургии. Божиќ спаѓа...

Водици одбележан со свети литургии во црквите, но немаше фрлање крст во осветените води

Православните верници денеска го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со свети литургии во црквите и нивните дворови. Годинава првпат, поради пандемијата со...

На нашите верници им препорачуваме да се молат во своите домови и срца – апелираше поглаварот на МПЦ-ОА г.г....

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан упати велигденско послание во кое ги повика граѓаните да се воздржат од одење во црква, туку да се...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајка на патот Еднокуќево –...

Вчера во 19.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат помеѓу селата Еднокуќево и Моноспитово, струмичко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко...