дома тагови Бугарија

таг: Бугарија

Новите одела за гаснење шумски пожари, пожарникарите од Југоистокот ќе ги добијат напролет

Новите униформи за гаснење шумски пожари, пожарникарите  од сите четири  противпожарни едници од Југоистокот треба да ги добијат во март идната година. Вака соопштија...

Тркалезна маса со дискусии за ублажување на последиците од климатските промени во земјава

Изминативе два дена во конференциска сала на хотел Сирус, Струмица, се одржа дводневна Тркалезна маса на која се дискутираше за ублажување на последиците од...

Од денеска влез во Бугарија и преку Ново Село – отворен ГП Златарево за патнички сообраќај

Од денеска во Бугарија може да се влезе и преку ГП Златарево кај Ново Село. Министерството за здравство на соседна Бугарија ја измени забраната...

ЦРЈПР објави Водич со добри практики за справување со последиците од климатски промени во заедниците

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион објави Информативен водич-збирка со добри практики за справување со последиците од климатски промени во локалните заедници. Станува...

Македонскиот титан Љафтов уште една сезона во Бугарија, со сопругата Ана уживаат во убавините на земјава (фото)

Македонскиот одбојкарски репрезентативец, струмичанецот Александар Љафтов во Хебер Пазарџик останува уште една сезона. Бугарскиот клуб објави дека ,,Титанот од Македонија останува - Пазарџик го...

Коритото на река Сушица во Радовиш за една година ќе добие нов лик, изведувачот ставен во функција

Најдоцна до април идната година, коритото на реката ,,Сушица’’ во Радовиш треба да биде регулирано и уредено, за да во иднина се спречи излевањето...

Струмица ќе се претстави на Меѓународниот саем за туризам „Holiday & SPA Expo” во Софија Бугарија

Во периодот од 13 до 15 февруари, Струмица ќе учествува на еден од најголемите туристички саеми на Балканот, во друштво на повеќе од 350...

Беласица во Бугарија парк на природата, во Грција национален а во земјава се чека да се прогласи за заштитено...

Планината Беласица во Бугарија е парк на природата, во Грција е национален парк а во Македонија со години постои план да се прогласи како...

Гавазова го промовираше спотот ,,Роден си за грев’’ снимен во бугарски замок – презадоволна сум, вели Сузе

Фолк пејчката Сузана Гавазова го објави спотот за нејзиниот нов сингл,, Роден си за грев,, снимен во бугарскиот замок  ,,Равадиново’’ кај  Созопол Бугарија. Станува...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Разнопромет АС – Струмица со ,,Роденденска недела“ и попуст на 40...

Од 22 до 27 јули струмичката компанија Разнопромет АС ја спорведува традиционалната „Роденденска недела“ при што нуди попуст на околу 40 илјади артикли кои...