дома тагови Александар Динев

таг: Александар Динев

Аугментирана и виртуелна реалност – предности, предизвици, ризици, Што е AR а што VR ? (видео)

Во денешно време, често слушаме терминологија како виртуелна реалност (VR), зголемена реалност (AR). Според пазарните трендови и технолошкиот напредок, се чини дека AR, VR ...

Во виртуелниот свет лесно може да се украдат податоци – бидете внимателни, апелира Tik tokerot Динев

Без социјалните мрежи и веб страниците речиси е незамисливо секојдневното функционирање. Меѓутоа, влезница за дигиталниот свет се токму личните податоци. Име, презиме, адреса на...

Направи здрава детоксикација од непотребна нотификација, оти по неколку часа дневно губиме за известувањата на мобилен !

Направи здрава детоксикација од непотребна нотификација оти најмалку 70 пати на ден ни „титка“ мобилниот а ние се ,,лепиме“ за да провериме какво известување...

За симнување апликации на мобилен давајте ги само неопходните дозволи, вели Tik tokerot Динев

Во секојдневието мобилните станаа реалност. Во желбата да се биде IN речиси секој симнува по некоја апликација на својот мобилен се со цел полесено функционирање....

Динев со совети како да се заштитиме од „скам“ на интернет за да не бидеме злоупотребени !

Во функција на поголема едукација на младите за опасностите кои демнеат во виртуелниот свет, здружението Мулутус заедно со Tik tokerot Александар Динев објавија ново видео со кои...

„Скамот“ демне – внимавајте каде и како оставате податоци во вирутелниот свет !

Тик токерот Александар Динев со интересна објава ги потсетува младите да не оставаат свои податоци во виртуелниот свет бидејки лесно може да бидат злоупотребени...

Мултус со кампања за дигитална писменост – Тиктокерот Динев објаснува за „колачињата“ на веб страните

Здружението Мултус од Гевгелија во наредните месеци ќе реализира кампања со која се очекува да се подигне дигиталната писменост кај младите како и нивната...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...