Како ќе изгледа градинката во Ангелци што општина Василево почна да ја гради (фото)

Деновове почнаа градежните активности за изградба на градинка во населеното место Ангелци откако општината средствата ги обезбеди од Министерството за труд и социјална политика....

Василево почна да го уредува поројот во Градашорци, со камен ќе бидат обложени 680 метри од речниот канал (фото)

Деновиве општина Василево почна со уредување на поројот во населеното место Градашорци односно средување на речниот канал кој поминува низ самото село. Како што...

Докторот од Кавадарци ја преплива Турија во струмичко за два и пол часа и апелираше да ги чуваме езерата...

Доктор Бошко Илиев специјалист по спортска медицина од Кавадарци ја преплива браната Турија кај струмичко, по повод Денот на независноста на Македонија. Тој во...

Чуварската служба на ЛД Фазан од Василево фатиле свој член како врши криволов кај Седларци

Ловочуварската служба на друштвото ,,Фазан’’ од Василево при вршење контрола на теренот кој го има под концесија, конкретно во атарот на населеното место Седларци...

Доктор специјалист од Кавадарци, за Денот на независноста утре ќе ја преплива брана Турија кај Струмичко

Специјалистот по спортска медицина од Кавадарци Бошко Илиев утре за Денот на независноста на Македонија планира да ја преплива брана Турија, односно да исплива...

Крстев од струмичко Ангелци со ,,застава 101“ старо половина век, тргна за Лондон за фото сесија пред кралската палата...

Животот е краток за возење досадни автомобили. Вака објави 40 годишниот Драган Крстев од населеното место Ангелци струмичко кој тргна со ,,застава 101’’ старо...

Три лица повредени во сообраќајка на четири возила кај Василево струмичко

Претпладнево околу 9 часот на магистралниот патен правец Струмица-Радовиш на раскрсницата кај Василево се случи сообраќајка во која учествуваа четири возила. Најверојатно заради невнимание...

Во општина Василево во сите населени места ќе се инсталира ново улично со штедливи ЛЕД светилки

Овие денови во општина Василево ќе отпочне постапката за замена на уличното осветлување со нови штедливи ЛЕД светилки, откако општинските власти потпишаа договор за...

Изгаснат пожарот на Ташли Баир кај Едрениково кој зафати површина од околу 25 хектари

Пожарот кој избувна на Ташли Баир кај Едрениково општина Василево а се прошири и до магистралнито пат Струмица-Радовиш и во атарот на населеното место...

Јанев: Инсистирам да се открие како пожарот кај Едрениково избувна на повеќе места но и казна за сторителите

Пожарот кој избувна кај Ташли Баир кај населеното место Едрениково а се прошири и кон атарот на населеното место Владевци а стаса и до...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица, Гевгелија и Радовиш по 4 нови позитивни лица од...

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19. Како што објави министерството за здравство новите случаи...