Привeдено лице од струмичко Василево – кај него и во неговиот дом пронајдена дрога, соопшти МВР

На 17.07.2024 во 19.00 часот во село Василево, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Т.М.(39) од село...

Хеликоптерите на МВР го стопираа ширењето и нема опасност за Сушево но пожарот е сеуште активен, вели Ангелов од...

Два хеликоптери на МВР попладнево се приклучија на гаснењето на пожарот кој денеска се појави кај брана Турија - струмичко во близина на населеното...

Ученици од Гоце Делчев од Василево и средношколци од Гевгелија – наградени за најдобри медиумски производи ! (ВИДЕА)

Учениците од ООУ Гоце Делчев од Василево - членови на медиумскиот клуб ,,Новинарски омнибус“ ја понесоа втората награда за најдобар медиумски производ на конкурсот...

Општина Василево доби контејнери за селекција на електронски отпад

Општина Василево во соработка со Нула отпад доби контејнери за селекција и рециклирање на стара електроника и батерии. Информацијата за оваа донација, преку својот...

Трипуновски и откупувачите договорија повисока откупна цена на доматите во струмичко ( фото )

Доматите во нареднава недела да се откупуваат по цена од 30 и 35 денари за килограм а инспекторите да ги засилат контролите на откупните...

Три лица повредени во сообраќајка на три возила на раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица – Радовиш

Три лица се полесно повредени попладнево во сообраќајката што се случи кај раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица -  Радовиш. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Земјоделците најавија блокада на Струмица, бараат рентабилна откупна цена и стоп на увозот на домати од Албанија (фото)

Производителите на домати во понедeленик ќе ја блокираат Струмица бидејки никој од Владата не ги контактирал да им ги слушне проблемите и да им...

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена марихуана а признал дека има и дома !

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...

Теа Ангелова ученичка во „Гоце Делчев“ Василево ја доби стипендијата Борис Трајковски за школување во НОВА !

Теа Ангелова од Радичево деветоодделенка при ООУ Гоце Делчев од Василево е една добитничките на стипендијата Борис Трајковски - Нова за четиригодишно школување во...

Домаќинствата кои живеат кај Домот на културата во Василево може да се приклучат на изградената фекална канализација

Жителите од општинскиот центар Василево кој живеат околу Домот на културата може да се приклучат на изградениот крак од фекалната канализација  К1 кој се...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Двајца повредени во сообрaќајка на обиколницата кај Богданци

На 21.07.2024 година во 04.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат 1109 (Обиколница Богданци), се случила сообраќајна несреќа помеѓу...