дома Демаскирање дезинформации

Демаскирање дезинформации

Вистиномер: Дезинформација е дека ФЗО не ги исплаќа надоместоците за боледување и породилно отсуство

Пишува: Убавка Јаневска Рецензираме текст со наслов „Власта си тераше кампања а граѓаните оставени без надоместок за боледување и породилно“ објавен на Курир на 17 јули, годинава....

Вистиномер: Тенденциозни наслов и фотографија за ,,данс и чекичи”

Пишува Билјана Димко Рецензираме текст со тенденциозен наслов и тенденциозна фотографија, кои оставаат впечаток дека на некој начин зголемениот број на новозаразени кој изнесува 241...

Вистиномер: Мрежи на тенденциозни лаги за Таравари и Мукоски креирани од „новинари“

Пишува: Ардит Рамадани Рецензираните вести извираат од синџир на лажни вести за една иста тема. Пред три недели мегафоните на разни политички партии почнаа да...

Вистиномер: БЕСА не потврдила дека ја напушта коалицијата со СДСМ

Пишува: Жаклина Цветковска Рецензираме текст со тенденциозен наслов „БЕСА го извиси СДСМ-ќе излезат од Коалицијата „Можеме“?!“, објавен на порталот magazin.mk, во кој се изнесени шпекулации за...

Вистиномер: Неосновани обвинувања за катастрофално справување со корона вирусот во земјава

Пишува Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Курир (19 јули 2020), под наслов „Загрижувачки факти кои покажуваат колку Владата катастрофално се справува со коронавирусот...

Вистиномер: Една дива депонија не може политички да го оцрнува Охрид

Пишува Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24 на 18.јули 2020, под наслов „(ФОТО) Тажни слики од Охрид: Неспособност и башибозук на СДСМ“. Насловот сугерира дека...

Вистиномер: МАНИПУЛАТИВЕН ТЕКСТ ЗА НЕВАЖЕЧКИ ЛИВЧИЊА ЈА ДОВЕДУВА ЈАВНОСТА ВО ЗАБЛУДА

Пишува: Жаклина Цветковска Неточни и тенденциозни тврдења за неважечки ливчиња во корист на одредена политичка партија се изнесени во текст со наслов „СКАНДАЛ вреден 4...

Вистиномер: Предвремено броење „резултати” од гласањето

Пишува: Ардит Рамадани Рецензираната вест објавена на 14 јули 2020 манипулира со читателите со „објавување на резултатите“ од гласањето на лицата со Ковид 19 и на...

Вистиномер: Коментаторски наслов наведува дека на Заев му е поважен одморот од новата влада

Пишува: Весна Коловска Дигиталниот медиум „Денешен“ објавува текст во кој пишува за плановите на коалицијата „Можеме“ во периодот до завршување на работата на Државната изборна комисија (ДИК). Текстот...

Вистиномер: Принтскрин не е доказ за предвидување на изборни резултати

Пишува: Жаклина Цветковска Целосно копиран текст, без никакво  редактирање или појаснување  од каде е обезбедена информацијата, е објавен на порталот dokazmakedonija.mk, со наслов „(ИНТЕРНА КОМУНИКАЦИЈА) Николовски...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва на полноќ, бензините поевтинуваат а дизелот останува со иста...

Од вечерва на полноќ се намалува цената на бензинот за половина денар, додека цената на нафтата за возилата и за домаќинствата останува непроменета. Регулаторната...