Ќе се прави скрининг за КОВИД-19 на сите припадници од полицијата кои ја чуват јужната граница кај Гевгелија

1200

Сите гранични полицајци задолжени да ја чуват македонско грчката граница кај Гевгелија од мигрантски бран, ќе бидат скенирани за коронавирус откако вчера министерот за здравство Венко Филипче објави дека полицаец од контингентот на Унгарија кога се вратил во својата матична земја бил позитивен. Од таа причина 60 тина полицајци  кои престојувале со унгарецот во заедничка просториии се ставени во изолација а останатите ќе бидат тестирани. Според Сашо Олумчев од гевгелискиот Центар за јавно здравје ќе бидат тестирани сите 160 полицајци бидејки не се знае идентитетот на унгарскиот полицаец

Според Олумчев досега се направени тестови на околу 70 полицајци а ќе се продолжи и следните два дена. Резултатите од скирнингот на граничните полицајци се очекуваат наредниве денови а во моментов по макеоднко јужната граница патролираат полицајците кои не се во изолација

Градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков кажа дека општинскито кризен штаб ќе ги засилува мерките за превентива од ширење на вирусот Ковид 19 во Гевгелија. Тој најави дека на општинскиот кризен штаб како заклучок било констаирано  со гевгелиската полиција да зачестат  контролите во ноќните часови за да се спречи групирањето на младите, но ќе се даде акцент и на производствените  капацитети и нивниот превоз за да не се случи сценариото од други градови каде ораа да се затвораат и цели производствени погони.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.