Цените на горивата од вечерва на полноќ ќе ги формираат самите бензински, Макпетрол го објави новиот ценовник

1288

Новите цени на горивата од утре гражаните ќе ги дознаваат на бензиските пумпи а не како досега од Регулаторната комисија. Мандатот на РКЕ за утврдување на цените на дериватите истекува вечерва на полноќ, кога истекува договорот со ОКТА според кој функционираше старата методологија за утврдување на цената.

Цената на горивата сега ќе се пресметува според движењето на цените на светските берзи и средниот курс на доларот. Во пресметката на цените трговците ќе мора да ги вклучат и трошоците за набавка, складирање и транспорт. Паралелно самите трговци дополнително ќе ја одредуваат и маржата за профит, но според регулаторите заработувачката таа мора да биде разумна

Бидејќи во моментов цените на горивата во Македонија не се регулирани, Макпетрол ги објави своите цени на горивата за наредниот период.

Ultra 95+ Economy – 71,00 денари за литар
Ultra 100 Race Pro – 73,00 денари за литар
Ultra Diesel Green Power – 64,00 ден за литар;
Ultra Diesel Bio Power се ќе се продава по цена од 65,00 денари за литар;

Во однос на досегашните цени (кои се валидни уште денес), бензините се поевтини за еден денар, додека дизелот е поскап за 0.5 односно 1 денар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.