Холандската музичка сензација „Ноизиа“ годинава доаѓа на „Д’ Фестивал“ во Дојран

733

Холандската музичка сензација и трикратни добитници на „Битпорт Мјузик“ наградите, NOISIA го потврдија својот  настап за годинашното издание на Д ФЕСТИВАЛ во Дојран кој ќе трае од 12 до 14 јули годинава. Холанганите ќе ја предводат главната програма на големата сцена на Фестивалот на 13 јули. Станува збор за оригинално, емотивно  и технички опсесивно совршено трио кое доаѓа од Гронинген, повеќе од десет години е едно од најактуелните на светската сцена  но ова легот со нивниот диџејски сет на прогресиовниот bass звук ова лето ќе бидат дел на Д Фестивал.

Nik Roos, Martijn Van Sonderen и Thijs de Vlieger  е триото кое од 2003 ја гради својата кариера  а својот прв и целосно авторски албум го објавуваат во 2010-та година. Во 2016-та година се појави веројатно најсуштественото нивно достигнување досега, насловено „Outer Edges“: нивниот втор албум и перформативен концепт кој е толку визуелно издигнат, технички иновативен и уникатен што со леснотија подеднакво владее на фестивалските главни бини и во андерграунд клубовите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.