УХМР за деновиве најавува поројни дождови, грмежи и појава на град – стабилизација на времето од петок

393

Управата за хидрометеоролшки работи најавува нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи, повремено засилен ветер и појава на град овие денови. Максималната температура ќе се движи од 16 до 26 степени.

Променливото и нестабилно време според УХМ ќе се задржи до среда. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи, грмежи и појава на град. Процесите ќе ги зафатат и општините од Југоистокот.

Стабилизирање на времето и значителен пораст на температурата се очекува од петок и за време на викендот кога максималните темепратури ќе се искачат до 36-тиот степен.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.